No results.

Domáca šunka – ako na jej prípravu?

domáca šunka

Dnes už málokto pozná tú chuť, ale kedysi sa domáca šunka vyrábala v domácom prostredí bežne. Dnes je pre nás oveľa rýchlejšie a jednoduchšie siahnuť po širokej ponuke na pultoch predajní. Ak aj vy kontrolujete obsah mäsa na obale šunky, možno vám padne vhod recept na prípravu domácej šunky. Jej príprava nie je taká zložitá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

V tomto článku vám ukážeme, ako si jednoducho pripraviť domácu šunku, a tiež vám prezradíme niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť dokonalý výsledok. Okrem receptu sa dozviete aj o výhodách vlastnej výroby a zistíte, či sa oplatí investovať do kvalitného šunkovaru. Ak ste doteraz váhali, či sa do prípravy domácej šunky pustiť, náš návod vás určite presvedčí!

domáca šunka

Recept na domácu šunku

Pripraviť domácu šunku nie je zložité a zvládne to aj začiatočník. Nasledujúci recept vám ukáže, ako jednoducho pripraviť chutnú a šťavnatú domácu šunku priamo vo vašej kuchyni.

Ingrediencie na prípravu 1 kg domácej šunky:

1 kg bravčového pliecka

20 g rýchlosoľ

200 ml vody

Postup pri príprave domácej šunky:

Bravčové pliecko očistíme a odblaníme. Následne mäso nakrájame na malé kúsky (odporúča sa 3x3cm – veľkosť kociek ako na guláš) a vložíme do väčšej misky. Pripravíme si nálev. Vo vode rozpustíme rýchlosoľ. Nálev nalejeme do misky s nakrájaným mäsom. Mäso následne dobre premiešajte rukami alebo použite kuchynský robot. 

TIP: Ak chcete lepšie prepojenie zmesi, niekoľko kociek mäsa môžete rozmixovať alebo rozsekať a vložiť naspäť do zmesi. Vo výsledku získate zaujímavejšiu a kompaktnejšiu konzistenciu.

Naložené mäso necháme odpočívať v chladničke na minimálne 24 hodín (v prípade, že chcete, aby sa chute maximálne prepojili, nechajte mäso odpočívať 48 hodín). Naložené mäso nezabudnite 3x denne premiešať.
Mäso natlačte do umelého obalu a následne do formy na šunku. Tú následne vložte do hlbšieho hrnca (ak pripravujete šunku v šunkovare, riaďte sa pokynmi priamo od výrobcu). Šunku varte približne 1,5 hodiny pri teplote 80 °C. Pozor šunka nesmie vrieť! Po uvarení šunku nechajte vychladnúť a pred krájaním ju uložte na niekoľko hodín do chladničky – bude sa krájať lepšie.

 Výhody domácej šunky

Príprava domácej šunky nie je len otázkou tradície či nostalgie, ale má aj množstvo praktických, zdravotných a chuťových výhod. Jednou z najväčších výhod domácej šunky je plná kontrola nad tým, čo bude šunka obsahovať. Pri domácej výrobe si sami vyberiete, aké ingrediencie použijete. Môžete siahnuť po kvalitnom bio mäse alebo použiť netradičné koreniny. Čerstvosť je ďalším kľúčovým aspektom domácej výroby. Čerstvá šunka má výraznejšiu vôňu a navyše, máte možnosť experimentovať s rôznymi druhmi mäsa, koreninami a bylinkami, čím dosiahnete špecifickú chuť, ktorá bude presne podľa vašich predstáv.

Domáca šunka otvára priestor pre experimentovanie v kuchyni. Môžete sa inšpirovať tradičnými receptami alebo vytvárať svoje vlastné, unikátne variácie. Pridať sušené ovocie, rôzne druhy orechov alebo dokonca špeciálne bylinky.

domáca šunka

Tipy pre dokonalú domácu šunku

Aby vaša domáca šunka bola skutočne kvalitná a chuťovo dokonalá, je potrebné dodržiavať niekoľko dôležitých pravidiel. Výber správneho mäsa, jeho príprava, postup varenia a starostlivosť o detaily zohrávajú kľúčovú úlohu. Pre dokonalú domácu šunku je nevyhnutné vybrať správny druh mäsa. Najvhodnejšie sú mäkké a šťavnaté časti bravčového mäsa, ako je bravčové stehno alebo pliecko. Tieto časti mäsa obsahujú dostatočné množstvo tuku. 

TIP: Nebojte sa s mäsom experimentovať. Vyskúšajte rôzne druhy a zistite, ktoré z nich vám najviac vyhovuje. Čerstvé mäso od lokálnych farmárov alebo bio producentov je najlepšou voľbou.

Pri príprave domácej šunky môžete experimentovať s rôznymi dochucovacími prísadami. Tradičné koreniny ako čierne korenie, bobkový list a cesnak sú vždy bezpečnou voľbou, no môžete vyskúšať aj netradičné prísady, ako sušené bylinky, sušené paradajky alebo olivy. Prípadne môžete šunku ozvláštniť jemnou sladkosťou, ktorú získate pridaním medu či sušených sliviek. Fantázii sa medze nekladú!

Pri krájaní sa snažte šunku nakrájať na tenké plátky, aby sa mäso ľahko konzumovalo a jeho chuť lepšie vynikla. Opäť je dôležité použiť kvalitné ostré mäsiarske nože, ktoré zaistia rovnomerné a presné krájanie bez narušenia štruktúry mäsa. Ako mať nože neustále ostré sa dozviete v našom článku o brúsení nožov.

domáca šunka

Kvalitné formy na šunku

Pri výrobe domácej šunky zohráva kľúčovú úlohu nielen výber mäsa a korenín, ale aj správne vybavenie. Kvalitné formy na šunku sú nevyhnutné pre dosiahnutie ideálneho tvaru a rovnomerného prevarenia mäsa. Investícia do dobrej formy na šunku vám zaručí, že šunka bude vždy vyzerať a chutiť profesionálne.

Ak plánujete začať s výrobou domácej šunky, odporúčame investovať do kvalitných produktov. Tu sú niektoré z odporúčaných produktov, ktoré vám zjednodušia celý proces:

Koreninový prípravok na výrobu domácej šunky z 10 kg mäsa – táto zmes s koreninami vám pomôže jednoducho dochutiť mäso, aby ste dosiahli autentickú chuť tradičnej šunky.

Rýchlosoľ 100 g – rýchlosoľ je nevyhnutná pre správne konzervovanie a zachovanie ružovej farby šunky. Je dôležitou súčasťou procesu marinovania mäsa.

Veríme, že sme vás presvedčili, že príprava domácej šunky nie je náročná a výsledok v podobe domácej šunky stojí za to. Tak neváhajte a pustite sa do jej prípravy.

Publikované: 31. októbra 2024

Odporúčame

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromiapodmienkami používania.

Vyplnením a potvrdením vášho e-mailu vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Klobásky.sk.

Kategórie